co je koučink koučování kouč poradenství školení

Co je koučink?

l

Tomas Zidek

August 25, 2020

Co je koučink?

Poradenství, terapie, mentorování, školení, koučování. Co znamenají tyto pojmy? Slyším příliš často jak je lidi používají jako synonyma. Nelíbí se mi to, protože zaměňování těchto termínů nakonec není prospěšné pro nikoho. Vytváří zmatek.

Lidé obvykle říkají, že na tom nezáleží, že tyto pojmy jsou pouze slova. I když možná nezáleží, pokud hrajete fotbal a máte na sobě basketbalové boty, bude na tom záležet až se budete chtít stát profesionálem. Jsme profesionálové. Dostáváme zaplaceno za to, co děláme. Naši klienti věří, že jim naše služby přinesou hodnotu. Nezajímat se o detaily znamená být nedbalý a nepořádný. Být nedbalý a nepořádný nikdy nepovede k dokonalosti. A dokonalost je to, o co bychom měli usilovat.

Minulost vs budoucnost

Zaměřujete se na budování budoucího řešení nebo na vyřešení problému, který se stal v minulosti? Pokud pokládáte hodně otázek „Proč?“ abyste analyzovali problém, tak se zaměřujete na minulost. Pokud budujete nové možnosti pro budoucí situace, aniž byste se zabývali tím, co se v minulosti stalo, jste orientováni na budoucnost.

Říkat nebo se ptát

Pokládáte hodně otevřených otázek k dosažení vašeho cíle, nebo hlavně říkáte lidem, co mají dělat? Tato kritéria odlišují koučování od mentorinku, školení a poradenství. Koučink je přístup, který neobsahuje přímý přenos informací. Kouč neříká klientovi, co má dělat. Kouč klade otázky, aby pomohl klientovi se podívat na danou záležitost z různých perspektiv.

Někdo má hlad

Představme si, že někdo jménem Honza má hlad a vy mu chcete pomoci.

Poradenství: Máte hlad, protože lednička je prázdná, musíte si osvojit správné nákupní návyky. To je v současné době nejlepší praxe.

Terapie: Jak se cítíte právě teď? Co se stalo, když k tomuto problému došlo? Když to začalo?

Mentorink: Jsem nejlepší rybář v této oblasti, ukážu vám, jak se stát ještě lepším!

Školení: Na konci tohoto školení budete moci vytvořit svou první rybářskou síť.

Koučování: Co byste chtěl? Jak byste věděl, že to máte?

Výhody pro klienta

Poradenství

Obdržíte radu od odborníka. Tato rada může vyřešit váš problém rychle, bohužel, nebudujete odborné znalosti a stáváte se závislými na odborníkovi. Poradenství může být velmi užitečné, pokud chcete vyřešit problém a nechcete v této oblasti získávat dlouhodobé znalosti. Expert přijde a udělá práci za vás.

Terapie

Terapeut vám položí otázky, které vám pomohou vyřešit váš problém. Terapie je přístup zaměřený na problém, který se stal v minulosti. Terapie je velmi obecný pojem a v praxi hraje vliv konkrétní vzdělání profesionála. V závislosti na modelu, který terapeut používá, zvolí odborník různé metody, které vám pomohou. Celkově se terapie zaměřuje spíše na to, aby se klient problému zbavil, než aby vytvářel něco nového pro budoucí situace, a proto je zaměřena na problém.

Mentorink

Zkušenější jedinec se s vámi podělí o své zkušenosti, aby pomohl vybudovat nové schopnosti. Mentorink není zaměřen na řešení problémů, ale spíše na budování schopností pro budoucnost. To znamená, že mentor vám pomůže něco zlepšit. Mentorink není o řešení problému. Chcete být mentorován, aby se něco zlepšilo. Mentorink se nezaměřuje na to, co se vám v minulosti stalo a jak se toho zbavit.

Školení

Školitel vás provede připraveným obsahem školení a pomůže vybudovat základní teoretické porozumění. Školení je o budování nových dovedností, není zaměřeno na řešení aktuálních naléhavých problémů. Školení má definovaný obsah. Školitel a účastníci se shromažďují, aby si vybudovali nové odborné znalosti o tématu jejich výběru. Proto školení nemá za cíl analyzovat problém, který se stal v minulosti, ale zaměřuje se na budování nových schopností, které by mohly být užitečné v budoucnosti.

Koučování

Kouč je vaším partnerem v rozhovoru, který podporuje sebereflexi, uvědomění, stanovení cílů a navrhování akcí. Největší výhodou koučování je to, že buduje vnitřní expertízu klienta. Kouč nedává rady ani nevede koučovaného nikam bez jeho souhlasu. To znamená, že klient má vždy možnost ovlivnit koučovací proces a je nejvyšší autoritou, která rozhoduje, na co se zaměřit a jak toho dosáhnout. Pokud jste někdy potkali kouče, který pro vás vybral téma konverzace a začal vám říkat, co by se mělo dělat, pak to nebylo koučování. Alespoň ne kvalitní koučování, které dodržuje standardy ICF.

Definice koučování

ICF (International Coaching Federation) definuje koučování jako partnerství s klienty v podnětném a kreativním procesu, který je inspiruje k maximalizaci jejich osobního a profesního potenciálu. (International Coaching Federation, 2020)

Výhody koučování

Koučování pomáhá lidem převzít odpovědnost za jejich životy. Může to znít jako klišé, ale když neposkytujeme radu, pomáháme lidem budovat jejich odpovědnost.

ICF certifikovaný kouč, který dodržuje nejvyšší standardy koučování, nikdy nesdílí přímé rady s klientem. Nesoudí klienta a nenavádí klienta někam bez jeho svolení. Kouč působí jako partner v rozhovoru a jeho jediná odbornost spočívá v metodě dotazování a koučování. Trenér nemusí být odborníkem v oboru.

Co je špatného na radě?

S radou není nic špatného, ​​kromě skutečnosti, že nefungují moc dobře. Rady jsou informace sdílené odborníkem, který tvrdí, že má ohledně dané situace lepší znalosti. Největšími slabinami rad je to, že lidé obvykle radu nerespektují nebo se rada nehodí.

Proč lidé nerespektují radu?

Rada je něco externího. Z pohledu systémového myšlení je člověk systémem, rada je něco, co nepatří do  tohoto systému, protože pochází z vnějšího světa. Každý systém má přirozenou tendenci odolávat všemu, co má za cíl jej změnit.

Když virus vstoupí do vašeho systému, první přirozenou reakcí vašeho těla je zabít virus. Pokud vám někdo radí, první přirozenou reakcí je obrana vašeho současného stavu, jak věci děláte. Hledáte argumenty, které podporují současný stav, a většinou nějaké argumenty nalezneme.

My jako koučové nechceme vytvářet odpor a nutit klienty, aby hledali argumenty, které upevní jejich současný postoj. Proto neradíme.

Rada se nehodí

Když vám někdo radí tak si myslí, že má lepší znalosti ohledně nějaké situace, a proto poskytuje informace, které by měly umožnit zlepšení. Osoba, která radí, se staví do role experta. Je ale možné, že to neví lépe, možná je to jen domněnka tohoto experta. Rada může být dobrá, ale nemusí se hodit do kontextu. Typický případ je, když lidé radí svým přátelům, aby začali dělat nějaký sport, aby zhubli. Tento sport pomohl zhubnout někomu, ale pro někoho jiného může být neakceptovatelný.

Rady vytváří hierarchii

Hierarchie, kterou rady vytváří, je něco, co se lidem moc nelíbí. Obecně se nám nelíbí skutečnost, že se někdo prezentuje jako lépe chápající náš život. Vzpomeňte si na nedávnou situaci, kdy vám někdo řekl, že děláte něco špatně. Myslím, že první pocit, který jste měli, byl odpor. Odpor proti dané radě a také proti této osobě, která si myslela, že ví něco lépe než vy.

Vždy jsem cítil, že musí existovat něco lepšího než toto. Něco lepšího, než dávat lidem rady. Nikdo nemá rád rady, ale každý je rád dává. V hloubi duše jsem věděl, že v tomhle vzorci je něco nefunkčního.

Když jsem poprvé začal s koučováním, zamiloval jsem se do něj.

Koučování obsahuje respekt

Koučování je partnerství. Vidím velmi často juniorní kouče bojující s tímto jednoduchým konceptem. Říkají věci jako: „Potřebuji, aby byli tito lidé produktivnější. Vedu je správným směrem. “ To není koučování. Kouč je někdo, kdo spolupracuje s klientem v konverzaci. Být partnerem znamená mít stejnou pozici. Snažit se dostat lidi na místo, které si vyberete, není partnerství, je to hierarchický vztah, ve kterém jste si nárokovali vrchní pozici. Vedení není koučování.

Koučování zvyšuje leadership

Lidé se na mě často obracejí s žádostí o radu. Mnoho koučů na začátku vysvětluje, že koučování není o přímém přenosu znalostí a že podle standardů ICF (International Coaching Federation) je zakázáno radit nebo vést klienta. I tak se stane každému kouči, že klient požádá o radu . Jsme zvyklí hledat radu. Věřím ale, že to škodí našemu vývoji. Rady vytváří závislost a hierarchii. Zkušený trenér se vždy vyhne vytváření závislosti a sdílení rad. Kladením užitečných otázek pomáháme klientovi budovat jeho vnitřní moudrost, odbornost a leadership.

Koučování přináší hodnotu

Podle standardů ICF by měl kouč na začátku každého rozhovoru definovat s klientem, co by si z daného rozhovoru chtěl klient odnést. V praxi to znamená, že se kouč zeptá klienta, co by z této konverzace chtěl získat. Na konci každé konverzace musí kouč zkontrolovat, zda byl cíl naplněn. Může se samozřejmě stát, že klient v konverzaci nenajde žádnou hodnotu. V takovém případě by se měl kouč zeptat, zda chce klient pokračovat v koučinku. Pokud k této situaci dojde znovu v příštím sezení, kouč by měl zkontrolovat, zda správně chápe požadované výsledky klienta. Pokud se klient neposouvá vpřed, měl by kouč s klientem otevřít diskuzi na téma, zda má smysl pokračovat.

Zdroje

  1. International Coaching Federation. (2020). ICF Definition of Coaching. International Coaching Federation. 

 

Další post: Koučování zaměřené na řešení

Related Post

0 Comments